רישיונות

להאזנה:

 

משרד הרישוי הכשיל ורישיון הנהיגה לא חודש

תוקף רישיון נהיגה

מתברר כי הדרך הבטוחה ביותר לאבד את רשיון הנהיגה אינה נהיגה לא זהירה או חלילה גרימת תאונת דרכים, שיש בה נפגעים. נהיגת רכב בשעה שהרשיונות אינם תקפים היא הגוררת בעקבותיה את העונשים החמורים ביותר.

 

יש לדעת, שאם עברה שנה מיום שפג תוקפו של רשיון הנהיגה – תעודת ביטוח החובה איננה תופסת. העונש בגין עבירה של נהיגת רכב בלי תעודת ביטוח תקפה הוא שנה אחת פסילה בפועל של רשיון הנהיגה, אלא אם כן הוכחו נסיבות מקלות, המצדיקות הקלה בעונש.

 

אלא שנהגים רבים אינם מחדשים את רשיון הנהיגה שלהם בשל העובדה, שרשות הרישוי עצמה מכשילה אותם בעניין הזה. אין היא שולחת לנהג רשיון נהיגה לשם חידושו, אם צבר קנסות של נפרעו. במקרה כזה גם אין היא שולחת לו טופס לתשלום הקנס, וגם אינה מודיעה לו כי רשיונו מעוכב. נהג כזה עשוי שלא לשים לב לעובדה, כי לא קיבל הודעה לחדש את רשיונו, וימשיך לנהוג גם לאחר שפג תוקפו של הרשיון שבידו. וכך אפוא הוא חשוף בתום לב לתביעה מצד רשות הרישוי.

 

והנה מקרה לדוגמא. נהגת הועמדה לדין בבית-המשפט לתעבורה בתל-אביב והואשמה בנהיגת רכב בלי רשיון נהיגה וביטוח בני תוקף. היא הוזמנה למשפט לתחילת מארס, ואת הדו"ח קיבלה לידיה כעשרה חודשים קודם לכן.

רישיונות
רישיונות

לטענתה, היא שכחה את מועד הדיון, ולכן לא הופיעה בבית-המשפט כדי לטעון את טענותיה להקלה בעונש.

 

שופט התעבורה הרשיע אותה בהעדרה בנהיגת רכב בלי רשיון נהיגה ובלי ביטוח, והטיל עליה עונש של 15 חודשי פסילה בפועל של רשיון הנהיגה ו-1,500 ₪ קנס.

Lawer (7)

הנהגת הגישה, באמצעות עורך דין, בקשה לביטול פסק הדין. בא כוחה צירף לבקשתו תעודת ביטוח ששולמה במועד. לעניין רשיון הנהיגה הסביר, כי אכן פג תוקפו במשך שנתיים, אך הדבר נבע מאי שיגור הרשיון לנהגת עקב אי תשלום קנס בשיעור 84 ₪ שהצטבר ל-140 ₪; קנס שהמערערת לא ידעה כלל על קיומו. כן ציין, כי מיד לאחר רישום הדו"ח שילמה המערערת את הקנס במלואו וחידשה את רשיון הנהיגה שלה.

 

שופט התעבורה דחה את הבקשה וסירב לבטל את פסק הדין. לפיכך הוגש ערעור על העונש לבית-המשפט המחוזי בתל-אביב. הערעור נשמע לפני השופט אורי שטרוזמן. נציג הפרקליטות סירב להסכים להקלה בעונש, אך בית-המשפט התחשב בטיעונים שצוינו. הוא ביטל את פסק הדין, הפחית את הפסילה בפועל מ-15 חודשים לחודש אחד והקטין את הקנס מ-1,500 ₪ ל-300 ₪. השופט ביקר קשות את רשות הרישוי על הכשלת המערערת.

 

"מידת אנוש"

בנימוקי פסק הדין כתב השופט: "השכחה היא מידת אנוש. העובדה שהמערערת סברה שיש בידה רשיון נלמדת גם מהעובדה, שהיא שילמה את פרמיות הביטוח למרות שמבחינה משפטית ומהותית לא היה תוקף לאותו ביטוח. ההודעה לחידוש הרשיון של המערערת לא נשלחה אליה, כי היא לא שילמה קנס בסך 84 ₪. סבורני, כי ייטיב משרד הרישוי לעשות על-ידי משלוח הודעות לנהגים על אי-חידוש רשיונם בגין אי תשלום קנס, או מסיבה אחרת, במועד שבו נוהג אותו משרד לשלוח לנהגים את ההודעות לחידוש הרשיון. כך ידע הנהג מדוע הרשיון אינו מגיע אליו. "בנוסף על כך הורה השופט למזכירות בית-המשפט המחוזי לשגר עותק של פסק הדין למנהל משרד הרישוי.

המסר המרתיע: כאשר רשיון הנהיגה פג מעל לשנה – ביטוח החובה אינו תופס.

 

 

 

המשך

 

 

 

 

נהיגה ללא רישיון

נהיגה במהירות מופרזת

תאונות דרכים קטלנית

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים ללא נפגעים

נהיגה בשכרות

כמות אלכוהול מותרת בדם

 

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.