משפט התעבורה

להאזנה:

 

מהו משפט תעבורה?

משפט תעבורה, בניגוד לדעה הרווחת בציבור, מתנהל כמו כל משפט פלילי אחר; כפי שמתנהל למשל תיק פלילי עקב שוד מזוין, כך אמור להתנהל, ובדרך גם כלל מתנהל בפועל, גם תיק תעבורה (בהן עברות אי-ציות לאור אדום ברמזור או אי-מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה).ההבדל היחיד בין משפט פלילי לבין משפט תעבורה הוא בכמות חומר החקירה ובמספר העדים, משום שבתיקי התעבורה אין מדובר, בדרך כלל, במעשה זדוני (להוציא מקרים חריגים של שיבוש מהלכי משפט, זיוף רשיונות, נהיגה בזמן פסילה וכד'). ההבדל בין שני סוגי המשפט הוא שבדרך כלל, נזקקת התביעה הפלילית לפחות עדים. שכן, עליה להוכיח רק את עובדות המקרה, המעשה הפלילי. כך שלמעשה היא פטורה, בדרך כלל, מלהוכיח את הכוונה הפלילית של הנאשם.

 

בית המשפט לתעבורה

רוב הציבור מכיר את בית המשפט לתעבורה מ"ימי ההקראות" – המועדים שבהם מוזמנים הנאשמים לבית המשפט לישיבה ראשונה. נהג שמודה בישיבה זו מורשע ונענש במקום (קנס, פסילה על תנאי, פסילה בפועל ולעתים גם מאסר על תנאי או מאסר בפועל). לעומת זאת, במקרה שנאשם כופר באשמה או מבקש ארכה להיוועץ עם עורך דין תעבורה, נדחה הדיון בתיק למועד אחר.

 

כאשר התיק נדחה לשמיעת העדים, המשפט מתנהל, כאמור, כפי שמתנהל כל משפט פלילי אחר: השופט מאפשר לנאשם לדבר ולהסביר את גרסתו, באולם לא נוכחים עשרות אנשים הממתינים למשפטם, כך שבדרך כלל עשוי הנאשם "לקבל את יומו" בבית המשפט. הנאשם או סניגורו יוכלו גם לחקור את כל עדי התביעה חקירה ארוכה וממצה לפי הנדרש, אפילו אם מדובר בעברת קנס פעוטה. זאת כמובן, כשחקירת עדי התביעה נעשית על ידי סניגור מומחה, הוא עשוי למצות את החקירה ביתר שאת. הסניגור יעמת את עד התביעה עם הדברים שמסר במשטרה והוא יידע טוב יותר, בהיותו אמון על כללי המשפט, להפיק מהעד אמירות העשויות לתמוך בגרסת הנאשם.

משפט התעבורה
משפט התעבורה

כל עברת תעבורה עלולה לסבך את הנהג כיוון שהרשעה תגרור רישום בגיליון ההרשעות. רישום שעלול לגרום להחמרה, בענישה במקרה שאותו נהג יורשע שוב בעברת תעבורה. הרישום מתיישן רק לאחר 10 שנים, זאת בתנאי שבתקופה זו לא הורשע אותו נהג שוב בעברת תעבורה, בהם עברת קנס !. רוב רובן של העברות מחייבות בנקודות. הנקודות, בהצטברותן, יוצרות חובת פסילה למספר חודשים ניכר. כמובן, שהשופט יכול גם לפסול את רשיון הנהיגה של הנאשם למספר חודשים, שנים, לצמיתות, וכן להטיל עליו מאסר בפועל לתקופה של עד 9 שנים (כמו בעברת הפקרה – פגע וברח, הנדונה בבית המשפט המחוזי).

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

 

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.