הקלה בעונש בגין סימון מוטעה בכביש

להאזנה:

 

סימון מטעה – הקלה בעונש

 

נהג הואשם בכך שבשעת לילה פנה שמאלה בצומת מבלי לתת זכות קדימה לרכב שבא מולו, תוך שהוא חוסם את דרכו של נהג אחר שנסע מולו. כתוצאה מההתנגשות, נהרג תינוק מהרכב שבא ממול והוא הואשם בגרימת מותו ברשלנות. הנאשם טען, באמצעות סניגורו ועד מומחה, כי הצומת במקום הוא צומת מסוכן וכי לא סומן בצומת קו עצירה לרכב הפונה שמאלה. כמו כן, אי התנועה – המשולש המצויר על הכביש – בלט לתוך נתיב הנסיעה הנגדי בליטה של כמטר.

 

שופטת בית המשפט לתעבורה בבאר-שבע, ליאורה ברנע, הרשיעה את הנאשם בעברות המיוחסות לו, למרות המפגעים שעליהם הצביע העד המומחה. לאור ההרשעה, ביקשה הפרקליטות להטיל על הנאשם עונש מאסר של שנה וחצי לפחות ולפסול את רשיון הנהיגה שלו לתקופה ארוכה.

 

אולם, לאור ממצאי המומחה ההנדסי שהוצגו בפני בית המשפט, השופטת קבעה בגזר הדין, כי רשלנות הנאשם במקרה זה היא רשלנות בינונית, דהיינו לא מדובר בנהיגה פרועה אלא בטעות רגעית בשיקול הדעת. מיותר לציין, כי הבוחן המשטרתי לא התייחס כלל למפגע זה.

הקלה בעונש בגין סימון מוטעה בכביש
הקלה בעונש בגין סימון מוטעה בכביש

ועוד קבעה השופטת:

 

"ייתכן שהסימן המחוק של פס העצירה לפני הכניסה לצומת, ובעיקר העובדה שקודקוד אי התנועה המצוייר בלט כמטר אחד לתוך נתיב הנסיעה של הרכב תרמו לשיקול דעת מוטעה של הנאשם שנכנס לנתיב הנסיעה של הרכב המעורב וחסם דרכו."

 

ידוע, שבמקרים דומים גוזרים בדרך כלל על נאשמים המורשעים בגרימת מוות ברשלנות עונשי מאסר בפועל ורשיונם נפסל לתקופות ארוכות. בהתאם לזאת, גם במקרה זה ביקש התובע עונש של מאסר בפועל העולה על שנה וחצי.

 

אולם, אף על פי כן, התחשב בית המשפט לתעבורה במפגע התעבורתי שנתגלה בצומת: הוא גזר על הנאשם עונש של חצי שנה מאסר שירוצה בעבודות שירות, נוסף לפסילת רשיון הנהיגה לתקופה של חמש שנים בלבד וקנס כספי של 5000 ₪ שישולם בשמונה תשלומים שווים. בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שאליו הוגש הערעור התחשב אף הוא בנסיבות המכשילות שבעטיין נגרמה התאונה והקל בעונש הפסילה – כעת, עונש הפסילה 'הומתק' לשלוש שנים בלבד. אין ספק, שלו המצב הבטיחותי בצומת היה תקין, העונש שהיה מוטל על הנאשם היה גבוה בהרבה.

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.